Kalendarium zdarzeń

Poniżej przedstawiamy przebieg zdarzeń w sprawie oskarżonej Piątki, od marca 2022 roku do dnia dzisiejszego:

MARZEC 2022

22/03
– Straż Graniczna z oddziału w miejscowości Narewka zatrzymuje dwa samochody, w których oprócz kierowców znajduje się rodzina z Iraku i obywatel Egiptu. Czwórka osób niosących pomoc humanitarną zostaje zatrzymana.

23/03 
– Placówka Straży Granicznej w Narewce: przesłuchania czterech zatrzymanych osób.

Czwórka oskarżana jest o to, że w dniu 22 marca 2022 roku w miejscowości Narewka, woj. podlaskie, działając wspólnie i w porozumieniu zorganizowała przekroczenie granicy państwowej do RP wbrew obowiązującym przepisom rodzinie z Iraku oraz obywatelowi Egiptu w ten sposób, że dwoma samochodami przewieziono ich w głąb kraju, tj czyn z art. 264 § 3 kodeksu karnego.

Za czyn ten według polskiego prawa grozić może kara do 8 lat więzienia.

24/03
– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wydaje postanowienie o wszczęciu śledztwa i stawia zarzuty z art. 264 §3 k.k.

– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce: odbywa się przesłuchanie czwórki zatrzymanych, osoby przesłuchiwane są w charakterze podejrzanych.

– Każda z zatrzymanych osób okazuje 4 poręczenia osobiste podpisane przez osoby publiczne uznawane za autorytety.

– Policja dokonuje przeszukania posesji jednej z mieszkanek Podlasia.

– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce składa wniosek do Sądu Rejonowego o zastosowanie aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy wobec zatrzymanej Czwórki. Argumentuje to obawą matactwa i wysokim wymiarem potencjalnej kary.

–  Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim VII Zamiejscowy Wydział Karny w Hajnówce (dalej SR w Hajnówce): odbywa się posiedzenie w sprawie wniosku o areszt tymczasowy dla czterech zatrzymanych osób. Ogłoszenie decyzji ma odbyć się następnego dnia.

25/03
– Sąd Rejonowy w Hajnówce nie przychyla się do wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt dla osób niosących pomoc humanitarną i decyduje o zwolnieniu zatrzymanych.

UZASADNIENIE SĄDU: brak podstaw do stosowania środków zapobiegawczych z uwagi na brak uprawdopodobnionych znamion przestępstwa w działaniach podejrzanych. Areszt należy bowiem stosować, gdy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że doszło do popełnienia przestępstwa, natomiast organizowanie transportu z pobudek humanitarnych nie pozostaje w związku z pomocą do nielegalnego przekroczenia granicy. Przyjęcie cudzoziemców znajdujących się w stanie zaniedbania było decyzją spontaniczną, odruchem serca, działaniem w celu udzielenia pomocy osobom znajdującym się w przymusowej sytuacji życiowej i nie można tego utożsamiać z bezpośrednim zamiarem popełnienia przestępstwa.

– Jeden z zatrzymanych, posiadający paszport innego kraju Unii Europejskiej, po posiedzeniu sądu w sprawie aresztu zostaje zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i dostaje decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia Polski w terminie 3 dni i zakaz wjazdu na okres 5 lat. Uzasadnieniem tej decyzji ma być uznanie go za osobę zagrażającą bezpieczeństwu RP. Straż Graniczna zdaje się nie wiedzieć lub nie brać pod uwagę, że mężczyzna ma obywatelstwo polskie, ale nie ma nadanego numeru PESEL. Mimo złożenia zażalenia na tę decyzję, do dzisiaj nie zostało ono rozpoznane.

28/03
– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce łączy wszystkie cztery osoby w jedną sprawę.

KWIECIEŃ 2022

13/04 
– Sąd Okręgowy w Białymstoku: odbywa się posiedzenie w sprawie zażalenia prokuratury na niezastosowanie aresztu tymczasowego wobec Czwórki – SO podtrzymuje decyzje Sądu Rejonowego. Osoby niosące pomoc humanitarną pozostają na wolności.

 

SIERPIEŃ 2022

12/09
– Placówka Straży Granicznej w Siemianówce: odbywa się przesłuchanie mieszkanki Podlasia, której dom został przeszukany 24 marca. Kobieta przesłuchiwana jest w charakterze świadka.

GRUDZIEŃ 2023

5/12
– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce: zmiana postanowienia o przedstawieniu zarzutów dla Czwórki – od tej pory prokuratura oskarża ich o czyn z art. 264a  §1 k.k., to jest o to, że 22 marca 2022 r. wspólnie i w porozumieniu, w celu uzyskania korzyści osobistych dla obywatela Egiptu i obywateli Iraku, ułatwili wskazanym osobom pobyt na terytorium RP wbrew przepisom, przewożąc ich w głąb kraju.

– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce stawia mieszkance Podlasia zarzut z art. 264a §1 k.k. w zw. z art. 12 par 1 kk, oskarżając ją o to, że w okresie od 20 do 22 marca 2022, w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla obywatela Egiptu i obywateli Iraku, ułatwiła wskazanym osobom pobyt na terytorium RP wbrew przepisom, poprzez dostarczanie im pożywienia oraz ubrań podczas ich pobytu w lesie, oraz udzieliła im schronienia i odpoczynku, a nadto w dniu 22 marca 2022 przewiozła ich w głąb kraju.

Za czyn ten grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 

STYCZEŃ 2024

15/01
– Prokuratura Rejonowa w Hajnówce ogłasza czwórce dotychczas oskarżonych decyzję z grudnia 2023 o zmianie zarzutów oraz ogłasza postawienie zarzutów piątej osobie – mieszkance Podlasie.

 

MAJ 2024

– Prokuratura składa do Sądu Rejonowego w Hajnówce akt oskarżenia wobec pięciu osób. Dzieje się to po ponad dwóch latach od wydarzeń, o które są oskarżane. Od tej pory czekamy na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy.

 

STYCZEŃ 2025

28/01
– Termin pierwszej rozprawy Pięciu. Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym w Hajnówce, ul. Warszawska 87.  Godz. 11:30. Sygnatura sprawy: VII K 120/24